Otse põhisisu juurde

Kõige suuremad valed..

Öeldakse, et on olemas hädavaled, lihtsalt valed, suured valed ja .. statistika. Minu 12 juuli postitusele reageeris elavalt Nipi ja eravestluses tekkinud arutelu tulemusena selgus, et statistika on problemaatiline.
Kõige täpsemini teame me liikluses hukkunute arvu, kuid ka siin on aga. Liiklusõnnetuse tagajärjel hukkunuks loetakse inimene, kui ta sureb 30 päeva jooksul õnnetuse toimumise hetkest. Kui vaevad viivad manalasse kasvõi päev hiljem, siis loetakse ohver raskelt vigastatuks. Igas riigis on kokkulepped tagajärgede statistikaks muutmisel erinevad. Seega ei saa ka riikide vahel võrrelda numbreid absoluutsena.
Nipi väitel käsitleb Maanteeameti statistika ainult neid õnnetusi, kus on vigastatud või hukkunud. Tegelikult ei ole see ka päris tõene, sest teeregistri päringust võib leida hulganisti õnnetusi ka ilma vigastatute või hukkunuteta. Pigem on nii, et Maanteeameti statistika = Politsei statistika.
Liikluskindlustusfondi andmetel juhtub õnnetusi muidugi paaaalju rohkem. Ja nendest numbritest millegipärast ei räägita avalikult. Siiski ka LKF statistika ei ole ka täielik. Kõige rohkem on statistikast puudu arvatavasti ühe-auto õnnetusi. Järgnevad väiksemad plekimõlkimised, kus omanikud on asjad kohapeal ära klaarinud ja on pidanud targemaks sündmusest mitte jälge jätta misiganes põhjustel: puuduv kindlustus, tõusev riskikoefitsient, jne.
Ükski statistika ei ole absoluutne. Siiski annab statistika meile toimuva kohta infot ja suunad on näha. Võib arvata, et vale suhteline osakaal statistikas on läbi aja suhteliselt (täpsemalt loe: enam-vähem) konstantne.
Kolossaalsetest numbritest olgu siis ülevaade Nipi tehtud graafiku abil (kliki graafikut, et näha suuremalt).

Kommentaarid

  1. Ehk siis LKF andmetel õnnetuste arv aastas ligineb 40,000-le ja MNT andmetel vaid 3,000-le.
    Mis nüüd ohvrite teemasse puutub, siis võrdlesin veergusid, mille pealkirjaks LKF tabelis oli inimvigastustega õnnetused ja see osutus täpselt samaks MNT tabeliveeruga õnnetused. Ei leidnud ma kummastki siis ka viisakat õnnetuse definitsiooni, kuid ainus mida järeldada suudan, on asjaolu, et ilma inimvigastusteta õnnetus ei olevat ikka täisväärtuslik õnnetus.
    Väita võib, et vigastustega õnnetused on täpsemalt dokumenteeritud ja seda statistikat võib usaldada. Pole põhjust ka selles väites kahelda. Kuid ilmne on et õnnetuse mõiste sel juhul tuleb ümber vaadata. Pealegi, on üsna kindel et kõik õnnetused ei jõua LKF baasigi - paljudel juhtudel õnnetuseosalised lepivad kohapeal kokku ja süüdlane tasub kannatanule mingi kokkuleppelise kompensatsiooni, või siis kui viga aint üks auto saand, vigastatud auto juht otsustab mitte kindlustust tülitada, põhjuseks ntx (kerge) joove, kartus koefitsiendi tõusule, kahjusumma väiksus võrreldes omavastutuse määraga või veel miskit muud.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Aitähh selle ilusa ja magusa kommi eest!

Populaarsed postitused sellest blogist

Ausad hädavaled

Selle artikli kirjutasin ma 2018 aasta kevadel. Ei teagi miks ta tookord avaldamata jäi, aga tänaste uudiste valguses võiksin sama teksti uuesti kirjutada, sest kunagi minu poolt ennustatud 15 miljardit on ka lõhki.  Võrreldes 2018 aastaga on muutunud see, et maanteede hoiu raha on kärbitud pea 3 korda väiksemaks, elektriautod on populaarsed ja kehtestatakse automaks, samal ajal raudteedel puudub tulu ja selle ülalpidamist toetatakse üle 30 miljoniga aastas. Riik on küll näiliselt õhuke, aga praeguseks on RBE aastased palgakulud kasvanud juba 10 miljonini ja kasvavad hooogsalt edasi. Projekti aus koordinaator küll enam projekti ei koordineeri. Kui nüüd peaks uuesti tulevikku ennustama, siis ..  ah, parem mitte.  Tule võrklaev appi! --- Võrreldes ühte õuna korvitäie kartulitega ning esitades ainult meelepärast infot saab maalida pildi meie tulevase söögiisu rahuldamiseks sobiva ühe mahetoodetud õunaga pestitsiididega mürgitatud mädanevate kartulite asemel. Rail Baltica ...

Turboringristmik ei ole ringlemisristmik

"Suvetuuri" tagantjäreletargutuse esimene episood tuleb Tartust, turbo-ringristmike pealinnast. Eesti esimene turboringi tunnustega ring on Anne ristmik Sõpruse viadukti otsas. Suhteliselt viimasel minutil enne ehitushanget tõmmati foorristmiku plaanile pidurit ja hästi tehti. Tänaseks teame, et ristmik toimib suuremate probleemideta. Ehk on see andnud julgust kavandada ikka rohkem turbo ja muidu ringe!? Üheks põhjuseks on kindlasti ka projekteerijate ja tellijate koolitamine ning vähemalt inseneride parem arusaamine turboringi eelistest (vähem konflikte, suurem ohutus ja läbilaskvus). Tüüpiline turboring, https://en.wikipedia.org/wiki/Roundabout Tartu on kuulus ka selle poolest, et pulmarongid tavatsevad tiirutada nn Lõunakeskuse ehk Riia ringristmikul ja sellega teisi liiklejaid pealtvaatajaks sundida. Traditsioonilise ringristmiku eripära ongi see, et võib jäädagi ringlema, kui aja ja bensiiniga midagi paremat teha ei ole. Kuigi see ei ole eesmärk omaette, on turborin...

Inimkanalisatsiooniehitajad ehk IKE

Mulluse kolmemõttelise postituse  järel olen pikalt mõelnud, kuidas suhestuda sellise "kosmosest on huvitav vaadata" inseneeriaga, mida Eestis häbi tundmata betoneeritakse. Ma tõesti ei taha olla see igiilkuja, keda tuntakse kolleegidele verbaalse pasuna andjana. Teisalt, nähes kuidas nüristu ajab oma ogaraid oksi ja iga uue projekti eesmärk on olla eelmisest sügavam must auk, mille kõrval ekretiinide sõnavõtud on kui lembeluule, ei saa ka mitte vaiki olla. Pean muret kergendama seda teiega jagades. Aasta 2018 lõpus sain sõna Maanteeameti teehoiu konverentsil , kus minu käest küsiti, kas Eestis on ka häid projekteerijaid? Ma ei mäletagi, mida ma sel hetkel vastasin, aga õige vastus on, et on küll häid projekteerijaid, aga konsultantidega on kehvasti. Ja see on suur vahe, sest projekteerija on tellija lolluse võimendi nagu kompuuter, mis võib olla osav täitma rutiini, kuid tal puudub intellekt. Jah, arvuti võib lähitulevikus asendada projekteerijat, aga mitte konsult...