Otse põhisisu juurde

Korruptsioon massidesse - kõik valima!

Ramboll on rahvusvaheline konsultatsioonifirma. Ramboll on minu tööandja. Eelmisel nädalal saatis Rambolli juhtkond kõikidele töötajatele (keda on ca 9000) välja testi ja veebipõhise koolituse, mille teemaks oli korruptsioon. Nimelt teadvustatakse meil asjaolu, et korruptsioon on olemas ja eriti Ida-Euroopas ning Aasias ja Aafrikas, kus ka Rambollil on lootus oma teenuseid pakkuda. Kuidas käituda olukorras, kus võimalik klient või kliendi esindaja teeb ettepaneku väikese tasu eest osutada mõnda teenet? Kas igasugune koostööpartneri ettepanek minna lõunale on aktsepteeritav? Millistel tingimustel? Peab ütlema, et me ei ole valmis sellisteks olukordadeks. Selles mõttes on Ramboll koolitus igati edumeelne ja asjakohane. Ramboll 12 points!
Kui ma seda testi tegin, tekkis mul küsimus, kuidas suhtuda käimasoleva valimiskampaania lubadustesse? Iga erakond lubab puhast käshi. Töölistele. Emadele. Pensionäridele. Laste(vanemate)le. Vaestele. Kõigile.
Kui häälte ostmine viinapudeli või 50 krooniga on pahaks pandav ja sellise teoga vahelejäämisel järgnevad konkreetsed sanktsioonid, siis avalikult kõigile raha lubada on ok? Kui ma annan sellise lubaduse eest oma hääle, kas ma siis käitun eetiliselt? Või peaksin andma hääle sellele, kes ei luba mulle rohkem raha kindla peale kätte? Mida teha siis, kui sellist ei olegi?
Vaatasin korruptsioonivastast seadust. Nii kaua, kui inimene ei ole veel riigikogu liige, ei kehti seadus tema kohta. Samas on ju meil tervelt 101 kandidaati, kes on täna riigikogus, lisaks veel valitsuse liikmed, kohaliku omavalitsuse volikogude liikmed, jne. Mida siis loetakse korruptsiooniks?

§5 Korruptiivse teo, korruptsiooniohtliku suhte ja korruptiivse tulu mõisted
(3) Korruptiivne tulu on majanduslik või muu kasu, mida ametiisik saab teiselt isikult kas avalikult või varjatult korruptiivse teo toimepanemise eest või tulevikus toimepanemise tingimusel kas:
1) rahalise maksena;
2) kingitusena;
3) loonustasuna, kasuliku vastuteenuse või soodustusena;
4) aktsiate, osatähtede ja muude väärtpaberite samuti osaühingu osade talle tasuta üleandmise või alla nende turuhinna müümise teel;
5) kinnisasja kaasomanikuks, aktsiaseltside ja muude äriühingute osanikuks või aktsionäriks võtmise teel;
6) käesoleva lõike punktides 1-5 märkimata majandusliku või muu kasuna.

Kuivõrd sama seaduse järgi loetakse ametiisikuks ka riigikogu liige, siis tasub siit meelde jätta sõnad "majanduslik kasu", "avalikult", "tulevikus", "tingimusel", "rahalise maksena", "kasuliku vastuteenusena". Hääletamist võiks pidada "kasulikuks vastuteenuseks", mille tulemusena kandidaat saab (võib saada) "majanduslikku ja muud kasu" (hästi tasustatud töökoha, kus sisuliselt puudub töötamise kohustus), lubades mulle "rahalist makset" (suuremat palka, pensioni, lastetoetust).
Äsja koolituse läbinuna on mul tõsine dilemma, kas minna üldse valima? Võib-olla peaksin teavitama KaPot minule, kui valijale tehtud korruptiivsete ettepanekute eest?
Üks erinevus siin siiski tavapärasest "kurgid sulle, raha mulle" korruptsioonijuhtumist on. Riigikoguliige üksinda ei saa oma lubadust "rahalise makse" osas täita, vaja on leida veel 50 kaaskorruptanti. Omades vaid ühte häält ei saa ka mina neid kaaskorruptante valida? Samas on ju teada, et kuigi me valime isikuid, valime me tegelikult erakondi. Erakondadel on aga ühised lubadused või peaks neid nimetama üldse pakkumusteks? Seega on mul võimalus valida korruptante komplektis, nagu Lenini pakikeses.
Lõpuks on peamine küsimus minu sisetundes ja tervislikus seisundis - kas ma võiksin endale lubada valiku tegemist puhtalt isikliku kasu saamise eesmärgil?

Ahjaa, Rambolli Code of Conduct kohaselt ei ole poliitiliste jõudude (poliitikute, parteide) toetamine lubatav. Kui paljudel Eesti ettevõtetel on olemas elementaarsed puutumatuse ja aususe põhimõtted? Vaja oleks ISO 9000:2000 kvaliteedistandardile ning 14000:2000 seeria keskkonnajuhtimise standardile täiendust eetikastandardi näol. Seni kuni ärimehed maksavad poliitikute arved, ei ole kodanikul põhjust rahulikult magada. 

Kommentaarid

  1. Eetikastandardi alla käiks nii Schröderi kui Lipponeni praegused töökohad.
    Ja loomulikult roheliste (Strandberg) kliimaagentuuri seosed hääletamisega teistes punktides. Agentuurile raha, ühele seadusele hääled.
    Siin on ehk põhipunkt et eetikat ei ole. Seda ei tule ka sest riigikogus lõpeks siis lehmakauplemine. Aga see on ju põhitegevus.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Aitähh selle ilusa ja magusa kommi eest!

Populaarsed postitused sellest blogist

Ausad hädavaled

Selle artikli kirjutasin ma 2018 aasta kevadel. Ei teagi miks ta tookord avaldamata jäi, aga tänaste uudiste valguses võiksin sama teksti uuesti kirjutada, sest kunagi minu poolt ennustatud 15 miljardit on ka lõhki.  Võrreldes 2018 aastaga on muutunud see, et maanteede hoiu raha on kärbitud pea 3 korda väiksemaks, elektriautod on populaarsed ja kehtestatakse automaks, samal ajal raudteedel puudub tulu ja selle ülalpidamist toetatakse üle 30 miljoniga aastas. Riik on küll näiliselt õhuke, aga praeguseks on RBE aastased palgakulud kasvanud juba 10 miljonini ja kasvavad hooogsalt edasi. Projekti aus koordinaator küll enam projekti ei koordineeri. Kui nüüd peaks uuesti tulevikku ennustama, siis ..  ah, parem mitte.  Tule võrklaev appi! --- Võrreldes ühte õuna korvitäie kartulitega ning esitades ainult meelepärast infot saab maalida pildi meie tulevase söögiisu rahuldamiseks sobiva ühe mahetoodetud õunaga pestitsiididega mürgitatud mädanevate kartulite asemel. Rail Baltica ...

Turboringristmik ei ole ringlemisristmik

"Suvetuuri" tagantjäreletargutuse esimene episood tuleb Tartust, turbo-ringristmike pealinnast. Eesti esimene turboringi tunnustega ring on Anne ristmik Sõpruse viadukti otsas. Suhteliselt viimasel minutil enne ehitushanget tõmmati foorristmiku plaanile pidurit ja hästi tehti. Tänaseks teame, et ristmik toimib suuremate probleemideta. Ehk on see andnud julgust kavandada ikka rohkem turbo ja muidu ringe!? Üheks põhjuseks on kindlasti ka projekteerijate ja tellijate koolitamine ning vähemalt inseneride parem arusaamine turboringi eelistest (vähem konflikte, suurem ohutus ja läbilaskvus). Tüüpiline turboring, https://en.wikipedia.org/wiki/Roundabout Tartu on kuulus ka selle poolest, et pulmarongid tavatsevad tiirutada nn Lõunakeskuse ehk Riia ringristmikul ja sellega teisi liiklejaid pealtvaatajaks sundida. Traditsioonilise ringristmiku eripära ongi see, et võib jäädagi ringlema, kui aja ja bensiiniga midagi paremat teha ei ole. Kuigi see ei ole eesmärk omaette, on turborin...

Inimkanalisatsiooniehitajad ehk IKE

Mulluse kolmemõttelise postituse  järel olen pikalt mõelnud, kuidas suhestuda sellise "kosmosest on huvitav vaadata" inseneeriaga, mida Eestis häbi tundmata betoneeritakse. Ma tõesti ei taha olla see igiilkuja, keda tuntakse kolleegidele verbaalse pasuna andjana. Teisalt, nähes kuidas nüristu ajab oma ogaraid oksi ja iga uue projekti eesmärk on olla eelmisest sügavam must auk, mille kõrval ekretiinide sõnavõtud on kui lembeluule, ei saa ka mitte vaiki olla. Pean muret kergendama seda teiega jagades. Aasta 2018 lõpus sain sõna Maanteeameti teehoiu konverentsil , kus minu käest küsiti, kas Eestis on ka häid projekteerijaid? Ma ei mäletagi, mida ma sel hetkel vastasin, aga õige vastus on, et on küll häid projekteerijaid, aga konsultantidega on kehvasti. Ja see on suur vahe, sest projekteerija on tellija lolluse võimendi nagu kompuuter, mis võib olla osav täitma rutiini, kuid tal puudub intellekt. Jah, arvuti võib lähitulevikus asendada projekteerijat, aga mitte konsult...