Otse põhisisu juurde

Rail Baltics

Aasta tagasi olin hoos Pärnu valglinnastumise ohjamise teemaplaneeringu (kuigi planeeringu nimi oli keerulisem ja sisu ning eesmärgi üle vaidlesime pikalt, oli see just sellesisuline planeering) koostamisega ja sellega seondus paratamatult ka raudtee. Oli kuulda, et AECOM koostab Rail Baltica uuringut ja uuringust saame teada, kas tuleb ja kuhu tuleb. Ootasin selle uuringu aruannet huviga.
Täna on Eesti ühendamine Euroopa raudteedega kuum teema.
Minule raudtee meeldib väga. Tartusse on rongiga päris mõnus sõita, kui klient on vastutulelik ja on nõus nõupidamise aega rongigraafiku järgi sättima. Võib-olla oleks meeldiv ka Euroopasse rongiga sõita, kui oskaks välja mõelda, miks oleks sinna vaja sõita. Üks on selge - meeldivus ei ole kriteerium raudtee vajalikkuse ja otstarbekuse üle otsustamisel.
Euroopa Nõukogu TEN-T võrgustiku prioriteetsete transpordi infrastruktuuri projektide seas on algusest peale Rail Baltica olnud ainus Eestit puudutav suurprojekt Nr 27. Nüüd on aga ajakirjandus nimetanud projekti "Rail Baltic".
Mina otsustasin ka projekti nime korrigeerida. Nimelt on projekti põhiline eesmärk meie jaoks viia eestlane Euroopasse rööbasteed pidi läbi Läti ja Leedu. Mitte vähe oluline fakt on ka see, et lätlased on teinud Rail Baltica projekti ametliku kodulehe, mille vastu neil endil küll ammu huvi on kadunud! On ju nii, et kui lendad Air Balticsi lennukiga, siis on sul võimalik Balti suveniirideks kaasa osta Rigas balsamsit ja Sigulda puukepikesi. Ka AECOMi uuringus on musta töö teinud lätlased. No ja täna kuulsime uudistest, et kolme riigi peaministrite tasemel otsustati luua ühine ettevõte peakorteriga Riias.
Seega sobib panna see s sinna lõppu küll. Kuna rail on inglisekeelne sõna, siis kõlab see ka nagu Rail of the Baltics või Rail to the Baltics!
AECOMi uuring valmis maikuus ja lootsin seda ka siis lugeda, kuid ei leidnud kuskilt. Nüüd, kui kõik targad ja teadjad inimesed hakkasid kõvasti rääkima, et ongi tasuv, kui mõningased eeldused täita, siis otsisin uuesti. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kodulehelt ei leia te loogilist mõtlemist kasutades midagi asjalikku. Kas Rail Baltics huvitab mind Kodanikuna või Ettevõtjana? On tegemist tegevusega transpordi valdkonnas? No ei. Proovin veel uuringute linki. Unusta ära! All servas on kirjas Leia kiiresti, Projektid. Tüng!
Õnneks on lehel otsingu auk, kuhu kirjutan "Rail Baltic". Leitakse 27 vastet, nendest 2 rubriiki. Neid kahte kontrollides avastan järgmist.
Rail Baltica uuringu vahearuanne paikneb siin:
Rail Baltica uuringu lõpparuanne paikneb siin:
Klikkan Jah. MKM kodukas on täielik feil. See vist on kellegi kuri plaan teada saada uurivate kodanike meiliaadresse, sest klikates iga lehe all Ei, küsitakse Sinult nime ja meiliaadressi. Loogilise ülesehitusega koduleht ei vajaks sellist küsimust. Kaks nädalat tagasi Keskpäeva tunnis refereeris Hõbemägi MKM lehelt leitud 2007 aasta uuringut, mille koostas COWI. Tundub, et ma pole ainus ohver.

Uuest uuringust on leitav eestikeelne "Executive summary". Nägin tükk aega vaeva, et leida terviklikku originaaluuringut. Keegi hea inimene oli selle korraks üles riputanud ja mul õnnestus see ka omale kätte saada. Kui keegi on huvitatud, siis võin omakorda jagada. Igatahes hakkan materjale uurima ja seisukohta kujundama..

Kommentaarid

nipi ütles …
Eestikeelses koondaruandes on ka mõned huvitavad aspektid, mida seni vähe valgustatud.
1) uuritud trass, parima variandina kirjeldatu sisaldab Pärnu raudteejaama, Tallinna lennujaama ja Tallinna Balti jaama. Lisaks kirjeldatakse, et trass võiks kulgeda läbi Rapla. Järelikult on tegemist Pärnu-Rapla uue trassiga. Ning edasi, kas järgida olevat trassi (mis kurvide osas pole võimalik) ja tulla Järvevana kaudu Ülemiste sõlme mida võib käsitleda Tallinna Lennujaama peatusena ja seejärel saba ees Balti jaama pugeda. Või siis on viide uuele trassile Raplast Tallinna Lennujaamani? See tundub vähem reaalne sest Ülemiste ja Lennujaama vahele ei mahu lisaraudtee - hea kui tramm mahub. Küll aga pakuks huvi edasiarendamiseks Ülemiste raudteejaama teema. Nii-öelda kõrgema korruse ühendus üle Suur-Sõjamäe tänava kaubanduskeskusse ja sealt edasi Lennujaamani, üks suur ärikeskus ja pikemad jalakäigukanalid (liikuvad lindid)...
2) Tasuvusanalüüs mis ettevõtmise tasuvaks liigitab, isegi 95% tõenäosusega. Seni on ju väga levinud arvamus et väga suur investeering end kunagi ära ei tasu ja pidevaid subsiidiume vajab.

Populaarsed postitused sellest blogist

Kurgihooaja kogutud mõtted Reidi tee-maal

Inimestel ei ole muud teha, kui teed projekteerida. Teevad käest kinni Balti ketti ümber laevahuku monumendi. Kirjutavad artikleid ja nõuavad linnaruumi. Kuidas ikkagi on nii, et üks firma teeb 25% Tallinna detailplaneeringutest ja no teedeprojektidest vist 175%? Arutelule aetakse hoogu sisse sotsiaalrahastusega ja mina ka kade ei ole.
Kõik nagu oleks juba sõna võtnud, ainult siin toanurgas on piinlik vaikus. Paar mõtet ma siiski leidsin, olgu need korrastatud ja monoloogi korras arhiveeritud, sest lahkarvamusfestival ja mokalaat jäävad minust kaugele.
Monument võsas Üks põhilisi aruteluteemasid Reidi tänava (mitte enam tee!) puhul on olnud jalakäijate juurdepääs Russalkale Kadrioru pargi suunalt. Need 13 rada on tõesti küsitava väärtusega, nagu kogu muudki projekti nüansid. Selle monumendiga on hoopis teine mure, ta on võssa kasvanud. Ajapaiga vanadelt piltidelt paistab monumendi ümbrus lagedam, kui praegu. Õigupoolest ei olegi monument autos istuvate viimsilaste jaoks eriti nähtav,…

Puhkuse pildid 2015

Sai pisut klõpsutatud, nüüd on sillapildid sõkaldest eraldatud.
Esimesena jäi pildile Mustvee sild, mida ehitajad parasjagu viimistlesid.

 Tegemist on täiesti uue integraalse sillaga. Konsoolsed kaldaavad mahutavad kallasrada.

Silla tekiplaat on õnnestunud kuju ja mõõtmetega. Sambad on ebaproportsionaalselt jämedad ja jäigad. Kaks posti on ka üleliigsed.Järgmine "veretu jahi" saak Alatskivilt. Kuniks Maanteeamet vaidleb asjaosalistega, peavad inimesed liikuma maantee servas. Vaielda võite ka kümme aastat, ühe kuuga oleks kasvõi truubi toru võinud siia panna. Keevitage kasvõi torupiiretest!Vahelduseks paadisild Annimatsilt. Ajatu.
Tarvastus on rohkem kui üks sild, millel üleliia palju praktilist väärtust ei paista olema. Kuniks püsivad, on ju kena vaadata ja pildistada ka läbivajunud silda.Viljandi rippsilda on keeruline kaadrisse püüda, lossimäed on metsa kasvanud.
Raplas on ühed Eesti toekaimad sillad. vana võlvsild sai hiljuti endale raudbetoonist tugevduse, mida silla …

Under Al Reem bridges

Al Reem Island is a new development area east of Abu Dhabi Island where most of the infrastructure and roads are in place since 2012. Many of the buildings are growing here and there already shaping the silhouette of the new highrise city.
Having lived around for more than a year I have many times thought to take a hike under Al Reem bridges. Now there were some compellling reasons to do so including the perfect weather.
The master plan of the northern part of the island (also known as Al Shams) has several channels bridged by the main road network.


There are countless of bridges ready for action. It is still a good chance to meet some desert foxes roaming around during late evenings.
The idea of the master plan is to separate people from cars. Even with the best transit system in place the highrise city will generate a lot of car traffic even more in a place where temperature can reach 50 celsius. So for those who don't like cars there is a good opportunity to walk or cycle alon…