Otse põhisisu juurde

Lugusid haldusreformist | Alliansshanked

Kui te küsite, kas Eesti avalik sektor on innovaatiline, siis ma soovitan vaadata meie riigihankeid. Näeme vankumatut usku, et odavaima hinna kriteerium sunnib ettevõtjaid pakkuma innovaatilisi lahendusi. Kui selleks innovatsiooniks tuleb lugeda tsemendivaba betooni ja maksuvaba tööjõudu, siis lugupeetud ametnikud, rallige ikka samamoodi edasi.
Rahandusministeerium ja Maksuamet on võtnud ette tänuväärseid ettevõtmisi innovatsiooni likvideerimiseks ajades ehitusplatsidel taga töölepinguta tunkesid. See on tore, et te vähemalt tagajärgedega tegelete, aga siin on just Rahandusministeeriumil vaja sügavalt peeglisse vaadata - kas te olete ikka kõik algusest peale õigesti teinud? Tõsi on see, et riigihangete seadus ei sunni ostma odavaimat teenust, tööd või isegi asja, aga paraku on seaduses mõned põhimõttelised vead, mis teevad väärtuspõhise hanke ülemäära keeruliseks, et mitte öelda võimatuks. Ja siis tuleb VaKo ja lajatab hankijale kõrvakiilu.
Olen väärtuspõhistest hangetest kirjutanud ja rääkinud kaua ja korduvalt.
Seaduse vead ei ole vabandus hankijale, kes tahes-tahtmata vastutab lõpptulemuse eest. Lõpuks on sellest aru saanud isegi Riigi Kinnisvara AS. Klaas on hakanud paistma rohkem täis, kui tühi. Kas aga aru saab Rahandusministeerium, kes on riigihangeteregistri, kui teenuse hankija? Professionaalse hankija tiitlile ei kandideeri ka Maanteeamet, kes aastal 2014 ostab konsultatsiooniteenuseid madalaima hinnaga.
Võib-olla olen ma eriliselt kärsitu, kui mulle näib, et nõukoguliku jää sulamine Eestis käib samas tempos globaalse soojenemisega. Kas meil oleks Skype või Transferwise, kui nende tellijaks oleks riik? Pime ma ei ole, meil on id-kaart, e-allkiri ja nüüd siis maailma muutev e-residentsus, aga ka nende puhul on selge probleem teenuse kvaliteedis.

Samal ajal Valge Laeva lõpp-peatuses..

Austraalias on üle 10 aasta rakendatud suurte projektide puhul alliansslepinguid. Ameerikas on samal põhimõttel baseeruvaid IPD (Lõimitud Projekti Tarne) lepinguid kasutatud pea sama kaua. Soome Liiklusamet on Euroopas esimene amet, kes on austraallaste ja ameeriklaste eeskujul hakanud alliansslepinguid kasutama.
Eks alguses ollakse ettevaatlikud ja kõike seda tehakse pilootprojektidena. Samas seiratakse hoolikalt ka nende lepingute toimivust, reaalset kasu. Seda tehakse koostöös ettevõtjatega. Kõik osapooled on huvitatud inimlikematest töösuhetest, avatusest, mitte ärapanemisest. Kuigi Soomlased on meist mitu korda rohkem eurooplased, ei ole ka nemad rahul seniste lepingute- ja hankevormidega.
Alliansslepingute puhul valitakse projekti partnerid - projekteerijad, ehitajad, tarnijad - puhtalt eelduste ja võimekuse põhjal. Projektile seatakse eesmärgid, sealhulgas eelarve. Alliansslepingus puuduvad trahvid ja viivised. Kõik osapooled on huvitatud projekti võimalikult kiirest ja majanduslikult edukast realiseerimisest. Iga säästetud euro jagatakse kokkulepitud skeemi alusel boonusteks kõikidele osapooltele. Peatöövõtjal ei ole võimalik kottida alltöövõtjaid, sest kõik alltöövõtulepingud allkirjastatakse alliansi poolt ja maksjaks on tellija. Kõik otsused allkirjastatakse ühiselt. Kui üks osapool keeldub allkirjastamast, siis tuleb leida teistsugune lahendus.
Traditsiooniline vs IPD hange. Allikas: https://buildinginformationmanagement.files.wordpress.com
Miks on arenenud riigid hakanud otsima uusi, koostööle suunatud lepinguvorme? Sest ehituses kasutatavad traditsioonilised lepingud on teinud ehitussektorist kõige ebaefektiivsema tööstussektori. Kuigi sellest on aru saadud juba 30 aastat tagasi, on valdkond väga inertne. Üheks põhjuseks on avaliku sektori tellimuste suur osakaal ja seega tuleb inertsuse põhjuseid otsida just süsteemist. Siiski on suudetud tootearenduse ja autotootjate eeskujul mõttemaailma muutma hakata.

Värske uudiskiri Soome Liiklusametist teatab, et esimene alliansshange Lielahti-Kokemäki raudteetrassil on lähenemas edukale lõpule. Tulemused on vaimustavad: objekt valmib kolm kuud varem ning esialgsest eelarvest 1,7 miljoni Euro võrra soodsamalt.
Kui te veel ei teadnud, siis Soome asub Eestist mitte väga kaugel, vaid 2 tunni laevasõidu kaugusel. Soome on Euroopa Liidu liige ja seal kehtivad samad direktiivid, mis Eestis.

Kas on ka keegi mõelnud Rail Balticsi hankestrateegiale? Õige jah, pole ju äriplaanigi..

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ausad hädavaled

Selle artikli kirjutasin ma 2018 aasta kevadel. Ei teagi miks ta tookord avaldamata jäi, aga tänaste uudiste valguses võiksin sama teksti uuesti kirjutada, sest kunagi minu poolt ennustatud 15 miljardit on ka lõhki.  Võrreldes 2018 aastaga on muutunud see, et maanteede hoiu raha on kärbitud pea 3 korda väiksemaks, elektriautod on populaarsed ja kehtestatakse automaks, samal ajal raudteedel puudub tulu ja selle ülalpidamist toetatakse üle 30 miljoniga aastas. Riik on küll näiliselt õhuke, aga praeguseks on RBE aastased palgakulud kasvanud juba 10 miljonini ja kasvavad hooogsalt edasi. Projekti aus koordinaator küll enam projekti ei koordineeri. Kui nüüd peaks uuesti tulevikku ennustama, siis ..  ah, parem mitte.  Tule võrklaev appi! --- Võrreldes ühte õuna korvitäie kartulitega ning esitades ainult meelepärast infot saab maalida pildi meie tulevase söögiisu rahuldamiseks sobiva ühe mahetoodetud õunaga pestitsiididega mürgitatud mädanevate kartulite asemel. Rail Baltica ...

Turboringristmik ei ole ringlemisristmik

"Suvetuuri" tagantjäreletargutuse esimene episood tuleb Tartust, turbo-ringristmike pealinnast. Eesti esimene turboringi tunnustega ring on Anne ristmik Sõpruse viadukti otsas. Suhteliselt viimasel minutil enne ehitushanget tõmmati foorristmiku plaanile pidurit ja hästi tehti. Tänaseks teame, et ristmik toimib suuremate probleemideta. Ehk on see andnud julgust kavandada ikka rohkem turbo ja muidu ringe!? Üheks põhjuseks on kindlasti ka projekteerijate ja tellijate koolitamine ning vähemalt inseneride parem arusaamine turboringi eelistest (vähem konflikte, suurem ohutus ja läbilaskvus). Tüüpiline turboring, https://en.wikipedia.org/wiki/Roundabout Tartu on kuulus ka selle poolest, et pulmarongid tavatsevad tiirutada nn Lõunakeskuse ehk Riia ringristmikul ja sellega teisi liiklejaid pealtvaatajaks sundida. Traditsioonilise ringristmiku eripära ongi see, et võib jäädagi ringlema, kui aja ja bensiiniga midagi paremat teha ei ole. Kuigi see ei ole eesmärk omaette, on turborin...

Inimkanalisatsiooniehitajad ehk IKE

Mulluse kolmemõttelise postituse  järel olen pikalt mõelnud, kuidas suhestuda sellise "kosmosest on huvitav vaadata" inseneeriaga, mida Eestis häbi tundmata betoneeritakse. Ma tõesti ei taha olla see igiilkuja, keda tuntakse kolleegidele verbaalse pasuna andjana. Teisalt, nähes kuidas nüristu ajab oma ogaraid oksi ja iga uue projekti eesmärk on olla eelmisest sügavam must auk, mille kõrval ekretiinide sõnavõtud on kui lembeluule, ei saa ka mitte vaiki olla. Pean muret kergendama seda teiega jagades. Aasta 2018 lõpus sain sõna Maanteeameti teehoiu konverentsil , kus minu käest küsiti, kas Eestis on ka häid projekteerijaid? Ma ei mäletagi, mida ma sel hetkel vastasin, aga õige vastus on, et on küll häid projekteerijaid, aga konsultantidega on kehvasti. Ja see on suur vahe, sest projekteerija on tellija lolluse võimendi nagu kompuuter, mis võib olla osav täitma rutiini, kuid tal puudub intellekt. Jah, arvuti võib lähitulevikus asendada projekteerijat, aga mitte konsult...