Ettepanekud Rail Baltic maakonnaplaneeringute lähtetingimustele ja keskkonnamõju strateegilise hindamise programmile
talgo.com |
Lühidalt on mul kolm muret, mida olen osaliselt siin ka varem käsitlenud:
- Raudteede koostöö, ressursside ebaefektiivne kasutus, kui raudtee rajatakse nn Euroopa standard laiusel. Senini ei ole üldse vaevutud arutama, rääkimata uurimisest, kuidas toimiks Rail Baltics Vene laiusel ning kasutades Euroopa suunal muutuva rööpmelaiusega veermikku. Millised on kulud, millised on tulud, millised on keskkonnamõjud?
- Rail Balticsi vajadus. Kellele ja miks? Kas tõesti leidub 1500 inimest päevas, kes soovivad sõita Riiga, Vilniusse, Varssavisse ja Berliini ning 1500 inimest, kes soovivad tagasi sõita? Miks ei ole täna neid reisijaid nii palju, kuigi mingeid takistusi reisimiseks ei ole? Millistele kaupadele ja miks on vaja seda raudteed? Kas me ehitame raudtee mingile müstilisele kaubale, mis võib-olla tahab läbi Põhjamere, Norra ja Soome liikuda läbi Eesti? Miks see meile kasulik on? Gaasitoru mere põhjas tundub meile erakordse ohuna, aga raudtee tundmatu kauba vedamiseks meie õuel? Või on meil Eestis mingi potentsiaal varustada Euroopat millegi väärtuslikuga, mis meile õnne (loe: pensioni) koju toob? Kus on see potentsiaal? AECOMi uuring kahjuks ei anna sisulisi vastuseid.
- Menetlus. Juba on algatatud üks detailplaneering, millega soovitakse sisulist arutelu alternatiivide üle piirata. Kogu Rail Balticsi ajakava on kavandatud selliselt, et aruteluks aega ei ole. Maakonnaplaneeringuid ja detailplaneeringuid soovitakse menetleda paralleelselt. See ei ole mõistuspärane, minu hinnangul ka mitte õiguspärane.
PS. Kuna ametlik portaal railbaltic.info ei ole selgelt loodud avalikkusega dialoogi pidamiseks, siis on aktiivsed kodanikud võtnud initsiatiivi enda kätte. www.avalikultrailbalticust.ee ehk loodetavasti suudab asju vaadata laiemalt, kui vaid teoreetiline oht kuulsale arteesia kaevule.
Kommentaarid
Postita kommentaar
Aitähh selle ilusa ja magusa kommi eest!