Otse põhisisu juurde

Idee: Hoiame Eesti lippu kõrge(ma)l!


Maikuus toimus Ramboll Eesti sünnipäevakonverents, kus ma sain sideliinide vahendusel ka pisut pilti ja heli näidata. Tulenevalt teemast tekkis esitluse lõpuks idee maailma kõrgeimast lipumastist, mille otsas lehviks maailma ilusaim lipp. Täna on kõrgeima lipumasti rekord veel tadžikkide käes (165m), aga õige pea läheb rekord üle saudidele (170m). Üks firma on spetsialiseerunud kõrgete lipumastide ehitamisele ja see turg tekkis neil täiesti iseenesest, kui Abu Dhabi soovis ehitada maailma kõrgeimat ja sellele järgnes ridamisi analoogseid soove.
Nagu näha, toimub rekordite ületamine paari meetri kaupa. Tänaseks ollakse jõutud samale kõrgusele Tallinna Teletorni vaateplatvormiga. Samas on ainiti teletorni terasest antennimast 124m kõrge, ehk meeter rohkem, kui Abu Dhabi lipumast. Sinimustvalge lehvimas 314 meetri kõrgusel jätaks naftašeigid mõneks ajaks ammulisui..
Muidugi on siin agasid, sest teletorn ei ole projekteeritud lipumastiks. Arvestades soovituslikku masti kõrguse ja lipu laiuse suhet 1:6 peaks teletorni tipus lipu laiuseks olema 50m! Inseneridel oleks "pisut" nuputamist, kuidas kahe korvpalliväljaku suurune puri pidama saada ja mastile vajalik tugevus anda. Kuid, see ju vääriks küünlaid?
Head Eesti lipu päeva!

Fotomontaaži allikad:
Teletorn - www.puhkuseestis.ee
Lipp - Delfi, Andres Putting

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Under Al Maryah bridges

Did you see the Abu Dhabi Tour on TV? I did. Great views of Abu Dhabi Corniche, Louvre under construction, Saadiyat bridge, Khalifa highway, Ferrari World, Yas Circuit, Sheikh Zayed Grand Mosque and more. Definitely a magnetic effect to attract more tourists to the city that didn't exist 40 years ago.
From the birds eye view it all looks so stunning wow-I-want-to-go-there. Having lived here for some time I can tell that it may not be as compelling on the street level and you'd better watch your step. But there are some high quality developments like Al Maryah Island for example that already has the hotel, the hospital and the mall open with extremely well detailed seaside promenade and downtown silhouette view. Here is one picture expressing the vision of Maryah Island.

Currently the city is building two new bridges to connect Maryah Island with the city centre also known as the Tourist Area on Abu Dhabi island and two other bridges to connect with Reem island.
We went for the…

Turboringristmik ei ole ringlemisristmik

"Suvetuuri" tagantjäreletargutuse esimene episood tuleb Tartust, turbo-ringristmike pealinnast. Eesti esimene turboringi tunnustega ring on Anne ristmik Sõpruse viadukti otsas. Suhteliselt viimasel minutil enne ehitushanget tõmmati foorristmiku plaanile pidurit ja hästi tehti. Tänaseks teame, et ristmik toimib suuremate probleemideta. Ehk on see andnud julgust kavandada ikka rohkem turbo ja muidu ringe!? Üheks põhjuseks on kindlasti ka projekteerijate ja tellijate koolitamine ning vähemalt inseneride parem arusaamine turboringi eelistest (vähem konflikte, suurem ohutus ja läbilaskvus).
Tartu on kuulus ka selle poolest, et pulmarongid tavatsevad tiirutada nn Lõunakeskuse ehk Riia ringristmikul ja sellega teisi liiklejaid pealtvaatajaks sundida. Traditsioonilise ringristmiku eripära ongi see, et võib jäädagi ringlema, kui aja ja bensiiniga midagi paremat teha ei ole. Kuigi see ei ole eesmärk omaette, on turboringristmik ringlemisvaba ehk pulmarong peab valima õige raja ringile…

Laiad, kõrged ja eriti kitsad erikergliiklejad

Jätkame kergliiklejate lainel, sedakorda teemaks gabariidid. Hiljutise uuringu järgi on meil probleem laste ülekaalulisusega, kuid kliimasoojenemine ning nutiseadmete liigtarvitamine võib kaasa tuua ka järgnevate põlvede geenimutatsioone, mis lisaks laiusele ka pikkust mõjutavad. Sillad ja tunnelid ehitatakse vähemalt sajaks aastaks! Ettenägelikud onud ja tädid, kes kergliiklusteid kavandavad ja ehitavad, on hakanud selliste riskidega arvestama. Näiteks Juulikul on Tallinna ringtee läbikäigu silla gabariidi värav tehtud ka kergliiklustee kohale, kergliiklejate kõrgusgabariit on piiratud 3.8 meetriga.


Ei teagi, kuidas on jõutud numbrini 3,8m, ehk on kasutatud juhuslike numbrite genereerijat vahemikus 0 kuni 5? Meie normid ja standardid näevad ette 5m kõrgusgabariiti sildade all sõidukitele. Kergliiklejate (jalakäijad ja ratturid) minimaalne gabariit on 2.5m. Muidugi võib teha kõrgemat, ülemist piiri ei ole peetud vajalikuks normeerida.

Kuna legaalne ja normaalne veoauto kõrgus on 4.0 m…