Otse põhisisu juurde

Korruptsioon massidesse - kõik valima!

Ramboll on rahvusvaheline konsultatsioonifirma. Ramboll on minu tööandja. Eelmisel nädalal saatis Rambolli juhtkond kõikidele töötajatele (keda on ca 9000) välja testi ja veebipõhise koolituse, mille teemaks oli korruptsioon. Nimelt teadvustatakse meil asjaolu, et korruptsioon on olemas ja eriti Ida-Euroopas ning Aasias ja Aafrikas, kus ka Rambollil on lootus oma teenuseid pakkuda. Kuidas käituda olukorras, kus võimalik klient või kliendi esindaja teeb ettepaneku väikese tasu eest osutada mõnda teenet? Kas igasugune koostööpartneri ettepanek minna lõunale on aktsepteeritav? Millistel tingimustel? Peab ütlema, et me ei ole valmis sellisteks olukordadeks. Selles mõttes on Ramboll koolitus igati edumeelne ja asjakohane. Ramboll 12 points!
Kui ma seda testi tegin, tekkis mul küsimus, kuidas suhtuda käimasoleva valimiskampaania lubadustesse? Iga erakond lubab puhast käshi. Töölistele. Emadele. Pensionäridele. Laste(vanemate)le. Vaestele. Kõigile.
Kui häälte ostmine viinapudeli või 50 krooniga on pahaks pandav ja sellise teoga vahelejäämisel järgnevad konkreetsed sanktsioonid, siis avalikult kõigile raha lubada on ok? Kui ma annan sellise lubaduse eest oma hääle, kas ma siis käitun eetiliselt? Või peaksin andma hääle sellele, kes ei luba mulle rohkem raha kindla peale kätte? Mida teha siis, kui sellist ei olegi?
Vaatasin korruptsioonivastast seadust. Nii kaua, kui inimene ei ole veel riigikogu liige, ei kehti seadus tema kohta. Samas on ju meil tervelt 101 kandidaati, kes on täna riigikogus, lisaks veel valitsuse liikmed, kohaliku omavalitsuse volikogude liikmed, jne. Mida siis loetakse korruptsiooniks?

§5 Korruptiivse teo, korruptsiooniohtliku suhte ja korruptiivse tulu mõisted
(3) Korruptiivne tulu on majanduslik või muu kasu, mida ametiisik saab teiselt isikult kas avalikult või varjatult korruptiivse teo toimepanemise eest või tulevikus toimepanemise tingimusel kas:
1) rahalise maksena;
2) kingitusena;
3) loonustasuna, kasuliku vastuteenuse või soodustusena;
4) aktsiate, osatähtede ja muude väärtpaberite samuti osaühingu osade talle tasuta üleandmise või alla nende turuhinna müümise teel;
5) kinnisasja kaasomanikuks, aktsiaseltside ja muude äriühingute osanikuks või aktsionäriks võtmise teel;
6) käesoleva lõike punktides 1-5 märkimata majandusliku või muu kasuna.

Kuivõrd sama seaduse järgi loetakse ametiisikuks ka riigikogu liige, siis tasub siit meelde jätta sõnad "majanduslik kasu", "avalikult", "tulevikus", "tingimusel", "rahalise maksena", "kasuliku vastuteenusena". Hääletamist võiks pidada "kasulikuks vastuteenuseks", mille tulemusena kandidaat saab (võib saada) "majanduslikku ja muud kasu" (hästi tasustatud töökoha, kus sisuliselt puudub töötamise kohustus), lubades mulle "rahalist makset" (suuremat palka, pensioni, lastetoetust).
Äsja koolituse läbinuna on mul tõsine dilemma, kas minna üldse valima? Võib-olla peaksin teavitama KaPot minule, kui valijale tehtud korruptiivsete ettepanekute eest?
Üks erinevus siin siiski tavapärasest "kurgid sulle, raha mulle" korruptsioonijuhtumist on. Riigikoguliige üksinda ei saa oma lubadust "rahalise makse" osas täita, vaja on leida veel 50 kaaskorruptanti. Omades vaid ühte häält ei saa ka mina neid kaaskorruptante valida? Samas on ju teada, et kuigi me valime isikuid, valime me tegelikult erakondi. Erakondadel on aga ühised lubadused või peaks neid nimetama üldse pakkumusteks? Seega on mul võimalus valida korruptante komplektis, nagu Lenini pakikeses.
Lõpuks on peamine küsimus minu sisetundes ja tervislikus seisundis - kas ma võiksin endale lubada valiku tegemist puhtalt isikliku kasu saamise eesmärgil?

Ahjaa, Rambolli Code of Conduct kohaselt ei ole poliitiliste jõudude (poliitikute, parteide) toetamine lubatav. Kui paljudel Eesti ettevõtetel on olemas elementaarsed puutumatuse ja aususe põhimõtted? Vaja oleks ISO 9000:2000 kvaliteedistandardile ning 14000:2000 seeria keskkonnajuhtimise standardile täiendust eetikastandardi näol. Seni kuni ärimehed maksavad poliitikute arved, ei ole kodanikul põhjust rahulikult magada. 

Kommentaarid

nipi ütles …
Eetikastandardi alla käiks nii Schröderi kui Lipponeni praegused töökohad.
Ja loomulikult roheliste (Strandberg) kliimaagentuuri seosed hääletamisega teistes punktides. Agentuurile raha, ühele seadusele hääled.
Siin on ehk põhipunkt et eetikat ei ole. Seda ei tule ka sest riigikogus lõpeks siis lehmakauplemine. Aga see on ju põhitegevus.

Populaarsed postitused sellest blogist

Under Al Maryah bridges

Did you see the Abu Dhabi Tour on TV? I did. Great views of Abu Dhabi Corniche, Louvre under construction, Saadiyat bridge, Khalifa highway, Ferrari World, Yas Circuit, Sheikh Zayed Grand Mosque and more. Definitely a magnetic effect to attract more tourists to the city that didn't exist 40 years ago.
From the birds eye view it all looks so stunning wow-I-want-to-go-there. Having lived here for some time I can tell that it may not be as compelling on the street level and you'd better watch your step. But there are some high quality developments like Al Maryah Island for example that already has the hotel, the hospital and the mall open with extremely well detailed seaside promenade and downtown silhouette view. Here is one picture expressing the vision of Maryah Island.

Currently the city is building two new bridges to connect Maryah Island with the city centre also known as the Tourist Area on Abu Dhabi island and two other bridges to connect with Reem island.
We went for the…

Turboringristmik ei ole ringlemisristmik

"Suvetuuri" tagantjäreletargutuse esimene episood tuleb Tartust, turbo-ringristmike pealinnast. Eesti esimene turboringi tunnustega ring on Anne ristmik Sõpruse viadukti otsas. Suhteliselt viimasel minutil enne ehitushanget tõmmati foorristmiku plaanile pidurit ja hästi tehti. Tänaseks teame, et ristmik toimib suuremate probleemideta. Ehk on see andnud julgust kavandada ikka rohkem turbo ja muidu ringe!? Üheks põhjuseks on kindlasti ka projekteerijate ja tellijate koolitamine ning vähemalt inseneride parem arusaamine turboringi eelistest (vähem konflikte, suurem ohutus ja läbilaskvus).
Tartu on kuulus ka selle poolest, et pulmarongid tavatsevad tiirutada nn Lõunakeskuse ehk Riia ringristmikul ja sellega teisi liiklejaid pealtvaatajaks sundida. Traditsioonilise ringristmiku eripära ongi see, et võib jäädagi ringlema, kui aja ja bensiiniga midagi paremat teha ei ole. Kuigi see ei ole eesmärk omaette, on turboringristmik ringlemisvaba ehk pulmarong peab valima õige raja ringile…

Kurgihooaja kogutud mõtted Reidi tee-maal

Inimestel ei ole muud teha, kui teed projekteerida. Teevad käest kinni Balti ketti ümber laevahuku monumendi. Kirjutavad artikleid ja nõuavad linnaruumi. Kuidas ikkagi on nii, et üks firma teeb 25% Tallinna detailplaneeringutest ja no teedeprojektidest vist 175%? Arutelule aetakse hoogu sisse sotsiaalrahastusega ja mina ka kade ei ole.
Kõik nagu oleks juba sõna võtnud, ainult siin toanurgas on piinlik vaikus. Paar mõtet ma siiski leidsin, olgu need korrastatud ja monoloogi korras arhiveeritud, sest lahkarvamusfestival ja mokalaat jäävad minust kaugele.
Monument võsas Üks põhilisi aruteluteemasid Reidi tänava (mitte enam tee!) puhul on olnud jalakäijate juurdepääs Russalkale Kadrioru pargi suunalt. Need 13 rada on tõesti küsitava väärtusega, nagu kogu muudki projekti nüansid. Selle monumendiga on hoopis teine mure, ta on võssa kasvanud. Ajapaiga vanadelt piltidelt paistab monumendi ümbrus lagedam, kui praegu. Õigupoolest ei olegi monument autos istuvate viimsilaste jaoks eriti nähtav,…