Otse põhisisu juurde

Kuidas mina?

Kuidas mina volbril käisin?

Alustasin postkontorist, kuhu oli saabunud pakike Amazonist. Sain kätte Daniel Sperlingu ja Deborah Gordoni raamatu Two Billion Cars Driving Toward Sustainability, kust loodan leida huvitavaid fakte ja vastuseid küsimusele, kuidas on võimalik  panna kogu maailma rahvas sõitma neljal rattal nii, et me kõik sealjuures ka ellu jääme. Seejärel rattale ja Tartu poole uhama. Peale aastast pausi siis jälle Tartus volbril. Viimati sadas lund, seekord täitsa mõnus kevad. Pikemalt detailidel peatumata viskusin peale Ska faktorit kuskile madratsile, sest keegi oli välja mõelnud mõttetalgud.

Kuidas mina Mõttetalgutel käisin?
Talgud oli võimalus ühendada meeldiv kasulikuga ja vastupidi. Meeldiva hulka kuulus ka volber. Neli tundi und oli seekord piisav. Kõik, kes enne ja pärast talguid on talgute mõtet iseeneses kritiseerinud, jäid seekord sellest lihtsalt ilma, on lollid ja kadedad. Mul ei ole kombeks kõrvale jääda ja siis poriseda. Ma võtan osa ja porisen. Sest porisemisest tähtsam on osavõtt. Kui Mihkel Mutt arvas, et 1/10 eestlastest osales talgutel, siis ta ilmselt mõtles neid eestlasi, kes on üleüldse mõtlemisvõimelised.
Seekord siiski poriseda ei saanud. Meeleolu oli positiivne, kõik rääkisid asjast ja enam-vähem suudeti ka teemas püsida. Mind huvitas, milline on parem liiklus lisaks sellele, et ta parempoolne on, sestap valisin teemakohase mõttekoja.

Kuidas mina küsimuse esitasin?
Talgujuht selgitas rutiini ja seepeale pidid kõik mõtlema küsimusi. Mina mõtlesin ka ja mõtlesin, et olen positiivne: Kuidas motiveerida liiklejaid mõistliku(ma)lt liiklema?
Seejärel hääletati küsimusi, ehk anti kleepsudega toetuspunkte. Enim toetust kogunud küsimused võeti arutluse alla.

Kuidas mina talgul mõtlesin?
Minu küsimus oli kas liiga lihtne või liiga keeruline, et punkte koguda. Esimese küsimusena arutlesime, kuidas vähendada ummikuid? Kahjuks ei olnud ma veel jõudnud tarka raamatut lugeda. Kokkuvõtteks ei olnudki meie peamine väljund teede ehitamine, vaid targemate valikute tegemine. Praegu ma siis istun Tartu-Tallinn bussis ja see on võimalus seda mõttetut teksti siia kirjutada, mida keegi ei loe. Kui juhtrauda käes ei ole, siis mida teha kätega?
Teise teemana arutasime, kuidas parandada jalgratturite ohutust? Häid mõtteid oli palju, ei hakka neid siia kirjutama, sest kõik on protokollitud nagunii. Peamine on ikka see, et kiiver pähe, kui vaja, siis paruka võib kiivri peale panna.

Kuidas see kõik lõppes?
Positiivselt, ilm oli ilus ja Rotalia aiast kostis veel suisa elavat muusikat. Jättes jällegi vahele mõned kontekstivälised detailid - hüppasin rattale, tegin ringi Viljandi kaudu, et tee peal kontrollida olukorda Rannu-Jõesuu sillal.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Under Al Maryah bridges

Did you see the Abu Dhabi Tour on TV? I did. Great views of Abu Dhabi Corniche, Louvre under construction, Saadiyat bridge, Khalifa highway, Ferrari World, Yas Circuit, Sheikh Zayed Grand Mosque and more. Definitely a magnetic effect to attract more tourists to the city that didn't exist 40 years ago.
From the birds eye view it all looks so stunning wow-I-want-to-go-there. Having lived here for some time I can tell that it may not be as compelling on the street level and you'd better watch your step. But there are some high quality developments like Al Maryah Island for example that already has the hotel, the hospital and the mall open with extremely well detailed seaside promenade and downtown silhouette view. Here is one picture expressing the vision of Maryah Island.

Currently the city is building two new bridges to connect Maryah Island with the city centre also known as the Tourist Area on Abu Dhabi island and two other bridges to connect with Reem island.
We went for the…

Turboringristmik ei ole ringlemisristmik

"Suvetuuri" tagantjäreletargutuse esimene episood tuleb Tartust, turbo-ringristmike pealinnast. Eesti esimene turboringi tunnustega ring on Anne ristmik Sõpruse viadukti otsas. Suhteliselt viimasel minutil enne ehitushanget tõmmati foorristmiku plaanile pidurit ja hästi tehti. Tänaseks teame, et ristmik toimib suuremate probleemideta. Ehk on see andnud julgust kavandada ikka rohkem turbo ja muidu ringe!? Üheks põhjuseks on kindlasti ka projekteerijate ja tellijate koolitamine ning vähemalt inseneride parem arusaamine turboringi eelistest (vähem konflikte, suurem ohutus ja läbilaskvus).
Tartu on kuulus ka selle poolest, et pulmarongid tavatsevad tiirutada nn Lõunakeskuse ehk Riia ringristmikul ja sellega teisi liiklejaid pealtvaatajaks sundida. Traditsioonilise ringristmiku eripära ongi see, et võib jäädagi ringlema, kui aja ja bensiiniga midagi paremat teha ei ole. Kuigi see ei ole eesmärk omaette, on turboringristmik ringlemisvaba ehk pulmarong peab valima õige raja ringile…

Kurgihooaja kogutud mõtted Reidi tee-maal

Inimestel ei ole muud teha, kui teed projekteerida. Teevad käest kinni Balti ketti ümber laevahuku monumendi. Kirjutavad artikleid ja nõuavad linnaruumi. Kuidas ikkagi on nii, et üks firma teeb 25% Tallinna detailplaneeringutest ja no teedeprojektidest vist 175%? Arutelule aetakse hoogu sisse sotsiaalrahastusega ja mina ka kade ei ole.
Kõik nagu oleks juba sõna võtnud, ainult siin toanurgas on piinlik vaikus. Paar mõtet ma siiski leidsin, olgu need korrastatud ja monoloogi korras arhiveeritud, sest lahkarvamusfestival ja mokalaat jäävad minust kaugele.
Monument võsas Üks põhilisi aruteluteemasid Reidi tänava (mitte enam tee!) puhul on olnud jalakäijate juurdepääs Russalkale Kadrioru pargi suunalt. Need 13 rada on tõesti küsitava väärtusega, nagu kogu muudki projekti nüansid. Selle monumendiga on hoopis teine mure, ta on võssa kasvanud. Ajapaiga vanadelt piltidelt paistab monumendi ümbrus lagedam, kui praegu. Õigupoolest ei olegi monument autos istuvate viimsilaste jaoks eriti nähtav,…